THE ORGANIZING COMMITTEE ON THE PREPARATION AND HOLDING OF EASTERN ECONOMIC FORUM

List of members of the Organizing Committee is valid as of 21 April 2021.


  • YURY TRUTNEV

    Deputy Prime Minister of the Russian Federation – Presidential Plenipotentiary Envoy to the Far Eastern Federal District (Chairman of the Organizing Committee)

  • ANTON KOBYAKOV

    Adviser to the President of the Russian Federation (Deputy Chairman of the Organizing Committee – Executive Secretary)

  • DMITRY PESKOV

    Deputy Chief of the Presidential Executive Office, Presidential Press Secretary (Deputy Chairman of the Organizing Committee)

  • ALEXEY CHEKUNKOV

    Minister of the Russian Federation for the Development of the Russian Far East and the Arctic (Deputy Chairman of the Organizing Committee)

  • DENIS AGAFONOV

    Deputy Chief of the Presidential Foreign Policy Directorate

  • DENIS ANDREEV

    Deputy Presidential Plenipotentiary Envoy to the Far Eastern Federal District

  • NIKITA ANISIMOV

    Rector of the Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Education “National Research University Higher School of Economics”

  • ODES BAYSULTANOV

    Deputy Minister of Sport of the Russian Federation

  • ANATOLY BOBRAKOV

    Deputy Minister of the Russian Federation for the Development of the Russian Far East and the Arctic

  • SERGEY GALKIN

    Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation

  • ROSTISLAV GOLDSHTEIN

    Governor of Jewish Autonomous Region

  • ALEXANDER GOROVOY

    First Deputy Minister of Internal Affairs of the Russian Federation

  • EVGENIY GRABCHAK

    Deputy Minister of Energy of the Russian Federation

  • ALEXEY GRUZDEV

    Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation

  • MIKHAIL DEGTYAREV

    Acting Governor of the Khabarovsk Territory

  • ARTEM DOVLATOV

    Deputy Chairman of VEB.RF – Member of the Board

  • SERGEY DYACHENKO

    Deputy Director, Federal Protective Service of the Russian Federation

  • MAKSIM EGOROV

    Deputy Minister of Construction, Housing and Utilities of the Russian Federation

  • IGOR ZADVORNOV

    Head of the Secretariat of Deputy Prime Minister of the Russian Federation – Presidential Plenipotentiary Envoy to the Far Eastern Federal District Yury Trutnev

  • VLADIMIR IVIN

    Deputy Head of Federal Customs Service of Russia

  • ALEXANDER KALININ

    President, OPORA RUSSIA, Russian Non-Governmental Organization for Small and Medium Business

  • SERGEI KATYRIN

    Chairman of the Board, President of the Russian Federation Chamber of Commerce and Industry

  • MURAD KERIMOV

    Deputy Minister of Natural Resources and Environment of the Russian Federation

  • ALEXEY KOSHEL

    Acting Rector of the Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Education “Far Eastern Federal University”

  • OLEG KOZHEMYAKO

    Governor of Primorsky Territory

  • ROMAN KOPIN

    Governor of Chukotka Autonomous Region

  • VLADIMIR KRYUCHKOV

    Head of the Control Service, Federal Security Service of the Russian Federation

  • STANISLAV KUZNETSOV

    Deputy Chairman of the Executive Board, Sberbank

  • ANNA KULIKOVA

    Chief of the Presidential Protocol Office

  • GRIGORIY KURANOV

    Deputy of the Presidential Plenipotentiary Envoy to the Far Eastern Federal District

  • VALERIY LIMARENKO

    Governor of the Sakhalin Region

  • ALEKSEY MEDVEDEV

    Deputy Minister of Science and Higher Education of the Russian Federation

  • IGOR MORGULOV

    Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation

  • VERONIKA NIKISHINA

    General Director of the Russian Export Center

  • AYSEN NIKOLAEV

    Head of the Government of the Republic of Sakha (Yakutia)

  • IGOR NOSOV

    General Director of Far East Development Corporation JSC

  • SERGEY NOSOV

    Governor of the Magadan Region

  • IRINA OKLADNIKOVA

    Deputy Minister of Finance of the Russian Federation

  • VASILIY ORLOV

    Governor of the Amur Region

  • ALEXANDER OSIPOV

    Governor of the Zabaikalsk Territory

  • IGOR PAVLOV

    Deputy Chief Executive Officer, The Roscongress Foundation, Director of the Eastern Economic Forum

  • ANDREY PANOV

    Deputy General Director for Strategy, Service and Marketing of the Aeroflot – Russian Airlines

  • VLADISLAV POLOVINKA

    Head of Development Priority Areas Directorate of the Government of the Russian Federation

  • ANNA POPOVA

    Head of the Federal Service for Surveillance on Consumer Rights Protection and Human Wellbeing

  • ANDREY RYUMIN

    General Director, Chairman of the Management Board of Rosseti PJSC

  • RIFAT SABITOV

    Deputy General Director, Head of Regional Directorate of the Russian Television and Radio Broadcasting Company

  • OLEG SALAGAI

    Deputy Minister of Healthcare of the Russian Federation

  • VLADIMIR SIMONENKO

    Chief of the Presidential Experts’ Directorate

  • OLEG SKUFINSKIY

    Head of the Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography

  • VLADIMIR SOLODOV

    Governor of Kamchatka Territory

  • ALEXANDER STUGLEV

    Chief Executive Officer, The Roscongress Foundation

  • ALEKSANDR KHARICHEV

    Chief of the Presidential Department for Supporting Activities of the State Council of the Presidential Executive Office

  • ANDREI TSYBULIN

    Chief of the Presidential Press and Information Office

  • ALEKSEY TSYDENOV

    Head of the Republic of Buryatia

  • IGOR CHALIK

    Deputy Minister of Transport of the Russian Federation

  • BELLA CHERKESOVA

    Deputy Minister of Digital Development, Communications and Mass Media of the Russian Federation

  • KONSTANTIN SHESTAKOV

    Acting Head of the City of Vladivostok

  • YARILOVA OLGA

    Deputy Minister of Culture of the Russian Federation

  • VICTOR YACUCENKO

    Deputy Minister for Civil Defence, Emergencies and Elimination of Consequences of Natural Disasters of the Russian Federation